Poeldijk

Markant Veilinggebouw

Het veilinggebouw van Poeldijk, gelegen aan de Nieuweweg, speelde een cruciale rol in de tuinbouwsector van de regio. Dit historische gebouw was ooit het kloppende hart van de lokale groente- en fruitveiling, waar tuinders hun producten verhandelden en kopers kwamen om verse waren te kopen voor distributie naar markten en winkels.

Het dorp met Torenzicht

Hier is het dorp Poeldijk.

Tot 1912 was er een goed reden om hier af te slaan en één van de mooiste panden in de omgeving te bekijken, Torenzicht, een landhuis uit het begin van de zeventiende eeuw.

De onverwachte sloop veroorzaakte veel verontwaardiging vanwege de aanzienlijke architectonische en monumentale waarde van het gebouw en het ontbreken van een sloopvergunning. Het landhuis, gebouwd in de Hollandse renaissancestijl met een veertien meter hoge toren, werd tussen 1612 en 1620 uitgebreid en stond bekend om zijn prachtige architectuur en historische betekenis. Ondanks inspanningen om het te behouden, waaronder plannen voor restauratie door Monumentenzorg, werd het pand in 1912 illegaal afgebroken door de nieuwe eigenaar Pieter Enthoven, wat leidde tot gerechtelijke stappen en zelfs tot vragen in de Tweede Kamer. Deze gebeurtenis versnelde uiteindelijk de oprichting van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg om monumenten wettelijk te beschermen.

Afbeeldingen 1. Veiling Poeldijk 2. prent van een gezicht op het dorp Poeldijk, zonder vermelding van de naam van de maker. De prent is gedateerd rond 1750 en heeft het identificatienummer Kl. A 2448. 3. Het betreft een prent van een landhuis in Poeldijk, gemaakt door H. van Steenwijk, vervaardigd met penseel in kleur en krijt in zwart. De identificatienummer van deze prent is gr. A 1112.